تالار عقیق
چند لحظه ...

کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید

پس از مراسم خواستگاری و موافقت دو خانواده با پیوند عروس و داماد، باید کم کم به فکر برگزاری جشن عروسی و کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید، بیفتید. اما مراحل قبل از عروسی چه چیزهایی هستند و چه مقدماتی باید برای عروسی آماده کنیم؟
ما در این بخش قصد داریم چک لیست مقدمات عروسی را برای شما معرفی کنیم تا با تمام مراحل و مواردی که باید قبل از عروسی انجام داد آشنا شوید.

چه کارهایی باید قبل از عروسی انجام شود؟

بهترین کار پس از دوره نامزدی، تهیه یک چک لیست از مواردی است که باید قبل از عروسی انجام دهید که شامل تعیین بودجه، تعیین تاریخ برای مراسم، رزرو تالار یا باغ تالار و سایر تشریفات می شود.
این کار باعث می شود تا دچار سردرگمی نشوید و با برنامه تر و بدون استرس مراحل قبل از عروسی را انجام دهید.
همچنین تهیه چک لیست به شما کمک می کند در مدیریت کارها و مدیریت بودجه عروسی موفق تر عمل کنید تا یک جشن عروسی به صرفه و با بازدهی مناسب برگزار کنید.

 • تعیین بودجه عروسی
 • مشخص کردن مدل و سبک عروسی
 • تعیین تاریخ و زمان برگزاری جشن
 • مشخص کردن لیست مهمانان
 • انتخاب تالار یا باغ عروسی
 • انتخاب تشریفات و تزیینات عروسی
 • برنامه ریزی و انتخاب شام عروسی
 • انتخاب آتلیه عکاسی و فیلم برداری
 • انتخاب دیجی یا گروه موسیقی
 • خرید لباس عروس و کت شلوار داماد
 • انتخاب آرایشگاه عروس و داماد

اما اگر تمایل دارید تا در مدیریت هزینه ها صرفه جویی بیشتر داشته باشید ما در مطلب جداگانه با عنوان ” راهکارهای کاهش هزینه های عروسی ” به بررسی این موضوع پرداخته ایم در صورت تمایل می توانید این مقاله را مطالعه کنید

در این بخش به بررسی چک لیست مقدمات عروسی و در ابتدا به موضوع تعیین بودجه می پردازیم، پس همراه ما باشید.

نکاتی که قبل از عروسی باید بدانیم

تعیین بودجه عروسی اولین کاری که باید قبل از عروسی انجام دهید

همانطور که می دانید تعیین بودجه مراسم عروسی و اولویت بندی هزینه ها اولین قدم می باشد تا اگر خواستید بتوانید در بخشی از هزینه های عروسی صرفه جویی کنید.
معمولا بیشتر هزینه های عروسی را خانواده داماد و خود داماد تقبل می کنند اما ممکن است در جاهایی رسوم متفاوت باشد یا خانواده عروس به خاطر بالا بودن هزینه ها تصمیم بگیرند بخشی از هزینه های عروسی را مانند هزینه غذا را بر عهده بگیرند که این موضوع بسته به توافق طرفین، می تواند اتفاق بیفتد.

مشخص کردن مدل و سبک عروسی

سبک و استایل عروسی که قصد دارید برگزار کنید تاثیر زیادی در برنامه ریزی عروسی شما دارد و می تواند هزینه های شما را کمی تغییر دهد.
برای مثال مدل عروسی می تواند کلاسیک، سنتی، فانتزی، مینیمال یا یا مدرن باشد که هر کدام تم خاص خود و سبک لباس عروس خاص خود را می طلبد.
در عروسی های سنتی می شود از لباس های محلی و برای عروسی کلاسیک از کت و شلوار سیاه برای داماد و لباس سفید برای عروس استفاده کرد.
فقط حواستان باشد که در رزرو لباس ها به تاریخ برگزاری مراسم توجه داشته باشید تا بتوانید استایل مد نظرتان را در جشن عروسی داشته باشید.

تعیین سبک عروسی

تعیین تاریخ و زمان برگزاری جشن عروسی

تعیین تاریخ عروسی شاید مهم ترین اقدامی باشد که قبل از عروسی انجام می دهید زیرا تاریخ برگزاری مراسم در هزینه ها و برنامه ریزی های شما تاثیر زیادی خواهد داشت.
پیشنهاد می شود حتما از مشورت بزرگتر ها استفاده کنید و یا اگر قصد دارید عروسی کم هزینه ای را برگزار کنید، تاریخ آن را در یک روز معمولی و در وسط هفته مقرر کنید، زیرا در روز های آخر هفته یا اعیاد و مناسبت های خاص، هزینه های شما و به خصوص هزینه تالار افزایش پیدا می کند.
به هر حال تمایل شما و میزان بودجه ای که در اختیار دارید تاریخ عروسی شما را مشخص می کند.

مشخص کردن لیست مهمانان عروسی

تعیین کردن لیست و تعداد مهمانان عروسی در برنامه ریزی مالی شما تاثیر دارد و شما می بایست برای رزرو تالار، تعداد مهمانان‌تان را در نظر داشته باشید تا تالاری با ظرفیت مناسب برای برگزاری جشن عروسی تان انتخاب کنید.

انتخاب و رزرو تالار یا باغ عروسی

پس از انجام دادن مراحل قبلی، نوبت به انتخاب تالار عروسی مناسب می رسد که شما با توجه به تصمیم شخصی خود و بودجه ای که در اختیار دارید می توانید بین باغ تالار یا تالار یکی را انتخاب کنید که اغلب عروس و داماد ها باغ تالار را برای برگزاری جشن خود می پسندند، زیرا لوکیشن های باغ تالار برای عکاسی و فیلمبرداری و برگزاری جشن جذابیت بسیاری دارد.

اغلب ساکنین تهران به دلیل نزدیکی و امکانات خوب، باغ تالار های منطقه احمدآباد مستوفی را انتخاب می کنند.
یکی از بهترین باغ تالار های احمدآباد مستوفی باغ تالار عقیق می باشد که مجموعه‌ای زیبا و منحصر به فرد با بیش از چهار هزار مترمربع فضای باز سرسبز و همین‌طور مساحت ۱۲۰۰ هکتار می‌باشد.

این باغ تالار با طراحی و تزیینات زیبایی که دارد می تواند یک عروسی خاطره انگیز برای شما رقم بزند.
همچنین با نورپردازی حرفه ای که در باغ تالار عقیق وجود دارد می توانید جلوه خاصی به مراسم خود بدهید و باید گفت عقیق با ظرفیت حداکثر ۶۰۰ نفر و همچنین دیزاینی به شکل عمارتی باشکوه، نگرانی شما را بابت ظرفیت و زیبایی محیط برگزاری مراسم برطرف کرده است.

رزرو باغ تالار قبل از مراسم

 

همچنین بخوانید : جذاب‌ترین ایده برای دیزاین ورودی باغ تالار

انتخاب تشریفات و تزیینات عروسی

اکثر تالارها تشریقات و تزیینات را خودشان انجام می دهند و شما می بایست تمام انتظاراتی که از تشریفات سالن دارید را در قرارداد قید کنید.
اما اگر قصد دارید تشریفات متفاوت تری نسبت به تالار داشته باشید می توانید بعد از رزرو تالار، یک دیزاینر یا تیم تشریفات تعیین کنید.
یکی از تشریفات مراسم عروسی منوی غذا است که باید به آن نیز توجه داشته باشید.

برنامه ریزی و انتخاب شام عروسی

شام، میوه و شیرینی از موارد پذیرایی در جشن عروسی هستند که شما می توانید بسته به بودجه ای که دارید برای لاکچری تر شدن مراسم از چند نوع غذا و شیرینی استفاده کنید اما اگر قصد دارید در هزینه ها صرفه جویی کنید، یک نوع غذا کافیست.

برخی از تالار ها و باغ تالار ها آشپز مخصوص دارند اما اگر نداشتند می توانید از کترینگ های بیرون غذای مجلس را سفارش دهید یا آشپز مخصوص در نظر بگیرید.
به هر حال قبل از سفارش شام مراسم، حتما یک بار غذای کترینگ یا آشپز مد نظر را تست کنید.

برنامه ریزی و انتخاب شام عروسی

انتخاب آتلیه عکاسی و فیلم برداری

حتما قبل از انتخاب آتلیه فیلمبرداری و عکاسی به سوابق و نمونه کار های آن ها توجه داشته باشید و تاریخ آن را با تاریخ تالار هماهنگ کنید.

انتخاب دیجی یا گروه موسیقی

ممکن است تالار شما دیجی داشته باشد اما اگر نداشت حتما با یک گروه موسیقی یا دیجی که تجهیزات صوتی خوبی دارند و به سلیقه شما و مناسب مراسم عروسی کار می کنند هماهنگ کنید و در رزرو آن دقت داشته باشید که با تاریخ تالار مطابقت داشته باشد.
همانطور که برای عروسی تان سبک و استایل در نظر گرفتید برای موسیقی عروسی تان نیز سبک در نظر بگیرید و پیشنهاد میکنیم حتما لیستی از آهنگ های درخواستی عروس و داماد را به گروه موسیقی ارائه دهید.

خرید لباس عروس و کت شلوار داماد

همانطور که میدانید در چند سال اخیر، اغلب به جای خرید لباس عروس آن را کرایه می کنند و نیازی نمی بینند برای فقط چند ساعت هزینه زیادی بپردازند اما اگر دوست داشته باشید می توانید لباس عروس را بسته به بودجه، تم و استایل عروسی خود، بخرید.
در خرید لباس عروس به تم عروسی توجه داشته باشید و اگر عروسی کلاسیک برگزار می کنید لباس عروس سفید می توانید تهیه کنید.
همچنین عروس داماد می توانند با یکدیگر برای تهیه لباس عروس همراه شوند تا از سلیقه و نظر هم استغفاده کنند.
اما برای خرید کت و شلوار داماد پیشنهاد می شود دقت داشته باشید که حتما رنگ و مدل کت با شلوار همخوانی داشته باشد و از کت و شلوار گشاد یا تنگ استفاده نکنید.
توصیه می شود که عروس و داماد با یکدیگر و به همراه ساقدوش هایشان نسبت به خرید کت و شلوار مراجعه کنند.

انتخاب آرایشگاه عروس و داماد

در انتخاب آرایشگاه عروس و داماد به تجهیزات سالن آرایشی، نمونه کارها و سابقه آن ها دقت داشته باشید و سعی کنید از عروس و دامادهای قبلی که می شناسید درباره آرایشگاه نیز نظر بخواهید.
بررسی نمونه کار و سوابق آرایشگاه‌ علاوه بر اینکه برای عروس اهمیت دارد، برای داماد نیز اهمیت دارد.
همچنین در کنار همه این نکات حواس‌تان باشد که رزرو سالن آرایشی از مواردی است که باید حداقل دو ماه قبل از عروسی آن را انجام داد.

توصیه پایانی درباره مواردی که باید باید قبل از عروس انجام داد

در وهله اول دقت داشته باشید که حتما روزهای قبل از برگزاری مراسم استراحت کافی داشته باشید تا در روند تهیه پیش نیاز های عروسی و انجام کارهای قبل از عروسی بتوانید به خوبی عمل کنید.
در وهله دوم پیشنهاد می کنیم همه کارهای قبل از عروسی را با برنامه ریزی انجام دهید تا یک عروسی بدون استرس، به صرفه، مجلل و جذاب را برگزار کنید.
در این مقاله تمام نکات چک لیست مقدمات عروسی را برای شما معرفی کردیم به طوری که می توانید برای برنامه ریزی عروسی خود از نکات گفته شده استفاده کنید.
امیدواریم تمام کاری هایی که باید قبل از عروسی انجام دهید را به خوبی متوجه شده باشید، اما اگر سوالی برای تان پیش آمد، می توانید در بخش زیر آن را مطرح کنید تا پاسخگوی شما باشیم.

نام:‌
موبایل(اختیاری):‌
پیام شما: